• BIST 1.419,430
  • Altın 487,78
  • Dolar 8,6130
  • Euro 10,0900
  • Ankara 27 °C
  • İstanbul 26 °C

MHP Seçim Sonrası Ankara'da Yerel Gündemi Değerlendirdi

MHP Seçim Sonrası Ankara'da Yerel Gündemi Değerlendirdi
MHP Seçim Sonrası Ankara'da Yerel Gündemi Değerlendirdi

“Ankara sahipsiz değil”

MHP İl Başkanı Fatih Çetinkaya, üçüncüsünü gerçekleştirdiği geleneksel “Ankara Yerel Gündem Değerlendirme Toplantısı”nda, Ankara’nın layıkıyla yönetilemediğini belirterek “Rantı düşünenler önce Ankara’yı düşünsünler. Ankaralıların günlük yaşamları çilelere hapsedildi” dedi

 Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Ankara İl Başkanı Fatih Çetinkaya, bu yıl üçüncüsünü gerçekleştirdiği geleneksel “Ankara Yerel Gündem Değerlendirme Toplantısı”nda, Ankara’nın layıkıyla yönetilemediğini belirterek “Rantı düşünenler önce Ankara’yı düşünsünler. Ankaralıların günlük yaşamları çilelere hapsedildi” dedi. Çetinkaya, Büyükşehir Yasası’nı ‘Büyükzehir Yasası’na benzeterek, her fırsatta Ankara’ya dair içi boş sloganlar üretenlerin iş hizmete geldiğinde Ankara’yı ve Ankaralı’yı eziyetle terbiye etmeyi adet edindikleri görüşünü savundu. Çetinkaya, “Ankara’yı yönetenlere hatırlatıyorum; Ankara asla sahipsiz değildir. Bizler var olduğumuz sürece de asla sahipsiz kalmayacaktır” diye konuştu.

MHP Ankara İl Başkanı Fatih Çetinkaya, il yöneticileri, ilçe başkanları, büyükşehir belediye meclis üyelerinin de katıldığı kahvaltılı basın toplantısı düzenleyerek, Ankara’nın sorunlarıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Basın toplantısının başında artan şehit olaylarına dikkat çeken Çetinkaya, sadece Ankara’nın 5 ayda 20’ye yakın şehit verdiğine dikkat çekerek, ihanet çetelerinin hain kurşunlarıyla anaların gözyaşları dinmek bilmediğini ifade etti.

MHP Ankara İl Başkanı Fatih Çetinkaya, basın toplantısında özetle şunları söyledi:

“ANKARA KADERİNE TERK EDİLDİ”

“Maalesef bugün, kıymetli şehrimiz, mevcut hükümetin yatırımlarından ve sevgisinden mahrum ve gamlıdır. Tarihi kimliği bile sahiplenilmeyen Ankara’mız kaderine terk edilmiş küçük bir Anadolu kasabasına dönüştürülmeye çalışılıyor.

Ankara’mız, sınırsız kaynak ve potansiyeli ile gerekli tüm imkânlara sahipken, modern yaşamın, asri medeniyet anlayışının yaşanabildiği bir kent konumuna getirilememiştir. Modern şehircilik anlayışının temel hareket noktası “insan odaklı’ olmasıdır. Bu kıymetli mefhumun Ankara’mızda tümüyle göz ardı edildiği hepimizce aşikârdır. Her gün ibretle müşahede ettiğimiz bir gerçek vardır ki, o da kıymetli Ankaralıların günlük yaşamlarının çilelere hapsedildiğidir.

“ANKARALI EZİYETLE TERBİYE EDİLİYOR”

Hani her fırsatta Ankara’ya dair içi boş sloganlar üretenler, yeri geldiğinde “Ankara her şeyin en güzeline layık”, yeri geldiğinde ‘Avrupa Başkenti’ gibi boylarından büyük cümlelerle vatandaşa yaranmaya çalışan, ama iş hizmete geldiğinde Ankara’yı ve Ankaralı’yı eziyetle terbiye etmeyi adet edinen zihniyete seslenmek istiyorum:

Şöyle dışarıdan baktığımızda Ankara’mız; birbirine çok yakın binalar, yeşil alandan yoksun bırakılmış sosyal yaşam alanları, otoparkı olmayan, trafiği örümcek ağı, yaya ve
bisikletlilerin adeta yok sayıldığı bulvarlar, toplu ulaşımı yetersiz, kent estetiği ve imajı kendi haline bırakılmış, müteahhitlerin zevkine ve keyfine göre dizayn edilmiş yapılarla dolu bir şehir görünümündedir.

FIRSATÇI VE RANTÇI İMARCILIK…

Maalesef Ankara’mızda, siyasi iradenin yerel temsilcileri, fırsatçı ve rantçı imarcılığın önünü açmışlardır.

Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi’nde yıllardır sayısal çoğunluklarına güvenerek kişilere özel yoğunluk artışları fütursuzca onaylanmaktadır. Bu durum hem haksız kazançlara, hem haksız rekabetlere, hem de düzensiz bir şehirleşmeye sebep olmaktadır.

Bu yetmezmiş gibi, sit alanlarının, hazine arazilerinin ranta kurban verilmesi bütün Ankara halkına, bütün Türkiye’ye, bütün insanlığa yapılan çok büyük bir haksızlıktır.

Ankara’mızın içine düşürüldüğü bu durum, halka ve Hakka hizmet ile ilgilenmeksizin rant ve haksız paylaşıma dayalı yöneticilik anlayışının neticesidir.”

KENTSEL DÖNÜŞÜM ŞART

MHP Ankara İl Başkanı Fatih Çetinkaya, basın toplantısında Ankara’da çok ivedi bir kentsel dönüşüm uygulamasının zaruri olduğunu söyleyerek konuyla ilgili olarak şunları söyledi:

“Her fırsatta dile getirdiğimiz üzere, 40-50 yıl öncesinin yasal boşluklarından istifade etmek suretiyle, zamanın teknik ve imkânları ile inşa edilen binalar ve toplu yapılar, halen aynı şekliyle durmaktadır. Maalesef bu yapılar, olası bir doğal afet halinde risk unsuru teşkil etmekte, tüm Ankara için büyük bir tehlike arz etmektedirler. Bu haliyle Çankaya, Mamak, Yenimahalle, Keçiören ve sair pek çok ilçemizde ivedi olarak kapsamlı bir kentsel dönüşüm programı uygulanması gerekmektedir.

23 Haziran 2015 tarihinde Bakanlar Kurulundan alelacele çıkartılan bir karar ile zaruret arz eden yapılaşma alanlarını katiyen ihtiva etmeksizin, şehrimizin en ufak bir yapılaşmanın dahi bulunmadığı ekilebilir tarım arazilerinde, su havzalarında, hava koridorlarında ve hatta sit alanlarında kentsel dönüşüm uygulamasına karar verilmesi kabul edilebilir, mantık sınırları dahilinde anlaşılabilir bir durum değildir.

Ey Ankara’nın idarecileri, size sesleniyorum! Çayyolu Mahallesi, Yakubabdal Mahallesi, Mühye Mahallesi, Karataş Mahallesi, İmrahor Mahallesi, Hallaçlı Mahallesi, Çayırlı Mahallesi, Velihimmetli Mahallesi ve Fevziye Mahallesi’nde

jeolojik zemin etütlerinin müsaade etmediği alanlarda, tarımı, insani doğal ihtiyaç kaynaklarını, sosyal ve kültürel dokuyu yok edecek kentsel dönüşüm uygulaması ile kimleri zengin edecek, bu arazileri kimlere dönüştüreceksiniz?”

ULAŞIMDA BECERİKSİZLİK VAR MHP Ankara İl Başkanı Çetinkaya, trafiğin her geçen gün keşmekeş haline geldiğini, her fırsatta “Avrupa Başkenti” sözü ile hamasi nutuklar atanların, ulaşım ve trafik sorunundaki açmazlarını Ankara’ya ve Ankaralılara yakışmadığını görmezlikten geldiğini bildirdi.. Çetinkaya, şöyle dedi:

“Ulaşımda ne hazindir ki; beceriksizliğin en büyüğü Ankara’dadır!

Tandoğan-Keçiören metro hattını yıllardır açamayan, kaderine terk eden iradenin, imar rantları yoluyla şahıslara temin ettiği menfaatler ile Ankara’nın bir ucundan bir ucuna metro hattı inşa edilebilirdi! Ankaralı’yı ulaşım çilesine mahkum eden zihniyet, bu çileyi “Avrupa Başkenti” sloganı ile pazarlarken, gerçek Avrupa başkentlerinin rakamsal verileri bize bulunduğumuz geri kalmışlığı açıkça göstermektedir.
Neredeyse çeyrek asırdır Başkent’i yöneten zihniyetin plansız ve ufuksuz yönetim anlayışları yüzünden Ankara, sosyal hayatın otobanlar ile bölündüğü, parçalandığı bir şehir haline getirildi.

Ankaralı soğukta, sıcakta kuyruk beklemek, otobüslerde, dolmuşlarda, metrolarda istiflenerek seyahat etmeye mahkum bırakmaktadır.

30 Mart 2014 mahalli idareler seçimlerinde halkın gözünü boyamak kurnazlığı ile tamamlanmamasına rağmen hizmete açılan Batıkent-Sincan-Törekent ve Çayyolu-Kızılay metro hatlarında yaşanan arızalar halen giderilemiyor.

Ama ne hazindir ki; Ankaralı’ya konforlu ve hızlı bir metro ulaşımı için sinyalizasyon sistemini tamamlama sözünü verenler 18 ay geçmesine rağmen bunu bile beceremediler. Sinyalizasyonu 18 ayda tamamlamayı beceremeyenlerin Ankaralı hemşehrilerimizin ulaşım çilesine son vermesini beklemek hayalperestlik olacaktır.

Sahi söz verilen Havalimanı-Sıhhiye metro projesine ne oldu? Çankaya-Altındağ-Mamak tramvay hattı yapılıyor da haberimiz mi olmadı? Başkentte yaşayan nüfus yoğunluğu baz alındığında, neden Ankara’nın diğer bölgeleri için metro projeleri düşünülmüyor?

Yukarıda da ifade ettiğimiz üzere, yerel iktidarın dahiyane fikirler ile bulacağı çözümün de bundan öteye gitmeyeceği herkesin malumu olsa gerek.”

Suyu pahalı, hafriyatı muammalı, harfiyatı israflı, otopark geliri kayıt dışı Başkentin maalesef kimliğini, şehir kültürünü kaybettiğini, ruhsuz ve ilgisiz gri bir beton yığını haline geldiğini de söyleyen Çetinkaya, Ankara’nın bir kent meydanı olmamasının da büyük ayıp olduğunu bildirdi.

Başkentli f1utbolseverlerin stat sıkıntısı nedeniyle milli maça hasret kaldıklarını, mevcut 19 Mayıs Stadı’nın da eskimesi nedeniyle tehlike arz ettiğini ifade eden MHP Ankara İl Başkanı Çetinkaya, bir başka rezaletin uluslararası fuar alanı iddiasında yaşandığını bildirdi. Çetinkaya şunları söyledi:

“Seçim dönemlerinde Ankaralı’yı vaatleri ile kandıran siyasi iktidar, her seferinde olduğu gibi yine hayal kırıklığı ve çürümüşlükten başka bir eser ortaya koymamıştır.

ULUSLARARASI FUAR ALDATMACASI

Mevcut iktidar, 30 Mart yerel seçimleri öncesinde Akyurt ilçemizde uluslararası bir fuar merkezi inşaatının temellerini büyük bir şölenle atmış, Avrupa’nın en büyük fuar merkezinin kısa zamanda hizmete sokulacağı sözünü vermişlerdir.

Görkemli temel atma töreninin ardından alanda tek bir çivi dahi çakılmamış, değil inşaatın tamamlanması, temel atma töreninin temizliği dahi yapılmamıştır. Beyefendiler törende yediklerinin, içtiklerinin atıklarını dahi temizlemeye görüntülerde gördüğünüz gibi tenezzül bile etmemişlerdir. Uluslararası dev fuar alanı işte bu görüntülerden ibarettir.

Maalesef Ankara’mızın görüntüsü de aynen bu haldedir. Ankara, vaatlerle kandırılan, her şeyin en güzeline layık olduğu söylemleri ile her şeyin en pahalısı ile istismar edilen, çileye, zorluğa, çirkinliğe mahkûm bir şehirdir.” BÜYÜKZEHİR YASASI OLDU!

Büyük iddialarla yürürlüğe sokulan Büyükşehir Yasasının da hayal kırıklığı olduğunu söyleyen MHP Ankara İl Başkanı Fatih Çetinkaya, son olarak şunları söyledi:

“Denetleme, yönlendirme ve planlama sorumluluğu ile yükümlü, politika üretmek, çözüm bulmak misyonunu üstlenen siyasi iktidarın, yerel yönetimler konusunda yegane eseri maalesef ‘Büyükşehir Yasası’ adı altında çıkardığı Büyükzehir Yasası’dır. Çözüm diye alelacele yürürlüğe konan bu yasal düzenleme, sorunları çözmemiş, bilakis rantı, mağduriyeti, zam ve külfeti arttırmış, şehrimizi mevcut durumundan dahi yıllarca gerilere sürüklemiştir.
Çamlıdere, Bala, Evren, Haymana, Kalecik, Güdül, Elmadağ, Nallıhan, Kızılcahamam, Beypazarı ve Ayaş ilçelerimiz her geçen gün nüfus kaybediyor. Şereflikoçhisar ve Çubuk ilçelerimizin ise verdikleri göç aldıkları göçten daha fazla. Büyükşehir Yasası bu küçülmenin önüne geçmek yerine neredeyse körüklüyor.

Cumhuriyetin Başkenti Ankara, Hacı Bayram’ın memleketi Ankara, Roma medeniyetinin sembolü olmuş Ankara, İstiklalin ve istikbalin başkenti Ankara, coğrafyamız ateşler içinde yanarken, milyonlarca yüreğe umut olan Ankara, sokağıyla, caddesiyle, bulvarıyla, suyuyla, havasıyla sevdalısı olduğumuz Ankara asla sahipsiz değildir. Bizler var olduğumuz sürece de asla sahipsiz kalmayacaktır.”

YENİ YIL DİLEKLERİ…

MHP Ankara İl Başkanı Fatih Çetinkaya, basın toplantısının sonunda yeni yıl dileklerini ifade ederek “Kısa bir süre sonra adım atacağımız 2016 yılının kanayan tüm yaralara, masum insanların gözyaşlarına çare olmasını, başta Ankaralı hemşehrilerimize, Türk ve İslam dünyasına ve bütün insanlığa hak, adalet ve huzur getirmesini temenni ediyorum” diye konuştu

 

Bu haber toplam 3304 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
    Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Beypazari Gündem | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    Haber Scripti: CM Bilişim