• BIST 2.372,35
  • Altın 942.117
  • Dolar 15.8689
  • Euro 16.7587
  • Ankara 13 °C
  • İstanbul 14 °C

KISMİ AF ÇIKTI 38 BİN MAHKUM SERBEST KALACAK...BEKİR BOZDAĞ'DAN SON DAKİKA AF AÇIKLAMASI

KISMİ AF ÇIKTI 38 BİN MAHKUM SERBEST KALACAK...BEKİR BOZDAĞ'DAN SON DAKİKA AF AÇIKLAMASI
KISMİ AF ÇIKTI 38 BİN MAHKUM SERBEST KALACAK...BEKİR BOZDAĞ'DAN SON DAKİKA AF AÇIKLAMASI

Resmi Gazetede denetimli serbestlik üzerine açıklama yapıldı. 15 Temmuz gecesi düzenlenen darbe girişimi sorasında başlatılan operasyonlardan sonra tutukluluk istemi ile yargılanan hatta tutuklanan kişi sayısı binler ile hitap edilirken, cezaevlerindeki hat safhada doluluk konusunda hükümetin düğmeye bastığı açıklandı. Denetimli Serbestlik kapsamında kapalı ve açık ceza infaz kurumlarından yaklaşık 38 bin kişi tahliye olacak.


Af çıktı mı çıkacak mı? soruları kader mahkumları ve onların aileleri tarafından oldukça merak ediliyor. Peki son dakika af çıktı haberlerinin detayı ne? Kısmi af ve geriye dönük 5 yıllık af konusunda detaylar neler gelişmeler bu sayfada. “Resmi Gazete'de yayımlanan 671 S.Kanun Hükümde Kararnameyle Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun'a eklenen geçici maddeyle 1 Temmuz 2016 tarihine kadar işlenen suçlar nedeniyle mahkum veya mahkum olacaklar bakımından iki önemli düzenleme yapılmaktadır. Genel af, Türk Dil Kurumu'nun tanımına göre kamu yararına uygunluğu anlaşıldığında belli bir veya birkaç suç çeşidi için yapılan kovuşturmaların durdurulması, verilmiş cezaların kaldırılması veya azaltılmasıdır.

AF ÇIKTI MI?

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, doluluk oranlarının hat safhada olduğu cezaevleri konusunda önümüzdeki günlerde af konusu gündeme düşebilir demişti. Bugün sabah saatlerinde de Bozdağ Resmi Gazete'de onanan açıklamayı da yaptı. Denetimli serbestlik konusunda yeni kanunlar çıktığını açıklayan Bozdağ, cezaevlerinden 38 bin kişinin tahliye olacağını açıkladı.Resmi Gazete'de yayımlanan 671 S.Kanun Hükümde Kararnameyle Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun'a eklenen geçici maddeyle iki önemli düzenleme yapılıyor. Denetimli Serbestlik kapsamında kapalı ve açık ceza infaz kurumlarından yaklaşık 38 bin kişi tahliye olacak.

BEKİR BOZDAĞ'DAN SON DAKİKA AF AÇIKLAMASI

“Resmi Gazete'de yayımlanan 671 S.Kanun Hükümde Kararnameyle Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun'a eklenen geçici maddeyle 1 Temmuz 2016 tarihine kadar işlenen suçlar nedeniyle mahkum veya mahkum olacaklar bakımından iki önemli düzenleme yapılmaktadır. Birincisi,Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanunun 105/A'daki koşullu salıverilmeye dair “bir yıl”, “iki yıla”çıkarıldı. Buna göre;koşullu salıverilmesine iki yıl veya daha az süre kalan iyi hâlli hükümlülerin cezalarının,koşullu salıverilme tarihine kadar olan kısmı, denetimli serbestlik tedbiri uygulanmak suretiyle infaz edilebilecektir. Diğer ifadeyle,bir yıl erken tahliye olacaklarıdır. İkinci düzenleme Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanunun 107. maddesinde düzenlenen koşullu salıvermeye ilişkindir. 107. maddenin ikinci fıkrasına göre, süreli hapis cezalarına mahkûm edilmiş olanlar,cezalarının “üçte ikisini” infaz kurumunda çekmeleri halinde koşullu salıverilmeden yararlanabilmektedir.KHK’da yapılan düzenlemeyle “üçte ikilik(2/3)”oran,“yarısına (1/2)”ye indirilmektedir.
 Buna göre,süreli hapis cezalarına mahkumlar,cezalarının 1/2'sini infaz kurumunda çektikleri takdirde,koşullu salıvermeden yararlanabilecek ancak aşağıdaki suçları işlemiş olanlar bu düzenlemenin kapsamı dışındadır.Bu suçlar şunlardır:
 a)Kasten öldürme (madde 81,82)
 b)altsoya,üstsoya, eşe veya kardeşe ya da beden veya ruh bakımından kendisini savunamayacak durumunda bulunan kişiye karşı işlenen asten yaralama veya neticesi sebebiyle ağırlaşmış yaralama suçları;
c)cinsel dokunulmazlığa karşı suçlar (madde 102,103,104,105);
 d)özel hayata ve hayatın gizli alanına karşı suçlar (madde 132,133,134,135,136,137,138)
 e) uyuşturucu veya uyarıcı madde imal veya ticareti (madde 188);
 f)devletin güvenliğine karşı suçlar;
 g)anayasal düzene karşı suçlar;
 h) milli savunmaya karşı suçlar;
ı) devlet sırlarına karşı suçlar ve
 i) Terörle Mücadele Kanunu kapsamına giren suçlar.
 Bu düzenlemenin sonucu ilk etapta kapalı ve açık ceza infaz kurumlarından yaklaşık 38.000 kişi tahliye olacaktır. Düzenleme,bir af değildir. Koşullu salıverilme tarihine kadar geçecek sürede ceza,dışarıda denetimli serbestlik olarak infaz edilecektir. Düzenlemenin mahkumlar,yakınları,milletimiz ve ülkemiz için hayırlı olmasını dilerim. Ayrıca düzenleme,kapsamındaki 1 Temmuz 2016'dan önce işlenmiş suçları içermektedir.1 Temmuz 2016'dan sonraki suçlar da kapsam dışındadır.”

AF KİMLERİ KAPSAMAYACAK?

Toplam cezaları 6 yıl ve daha az olan adli hükümsüzler ile koşullu salıverilme tarihlerine 4 yıldan daha az süre kalan adli hükümlülerin; Türk ceza kanununun 142. 149. Ve 1 Haziran 2005 tarihinden önce işlenen suçlardan mülga 765 sayılı TCK’nın 491, 492, 493, 494, 495, 496, 497, 498, 498, 499 maddesine muhalefet suçundan ceza alanlar hariç olmak üzere hapsinin salınacağının işaretini verdi.

Şuan da af Çıkacak mı konusunda herhangi bir bilgi yok diyen yetkililer, af konusunda çıkan iddiaları yukarıdaki şekilde yanıtlamış olup, kafaları karıştırmıştır. Af çıkacak mı? 2016 sorusunun cevabı Adalet Bakanlığı'nca netleştiği an da Ajanshaber'de olacak.

KISMİ AF NEDİR?

Genel af, Türk Dil Kurumu'nun tanımına göre kamu yararına uygunluğu anlaşıldığında belli bir veya birkaç suç çeşidi için yapılan kovuşturmaların durdurulması, verilmiş cezaların kaldırılması veya azaltılmasıdır.

Türk Ceza Kanunu'nun 65. maddesine göre:

Genel af halinde, kamu davası düşer, hükmolunan cezalar bütün neticeleri ile birlikte ortadan kalkar.
 Özel af ile hapis cezasının infaz kurumunda çektirilmesine son verilebilir veya infaz kurumunda çektirilecek süresi kısaltılabilir ya da adli para cezasına çevrilebilir.Cezaya bağlı olan veya hükümde belirtilen hak yoksunlukları, özel affa rağmen etkisini devam ettirir.

74. maddeye göre genel af, özel af ve şikâyetten vazgeçme, müsadere olunan şeylerin veya ödenen adli para cezasının geri alınmasını gerektirmez. Ayrıca, genel af halinde yargılama giderleri de istenemez. 6 Şubat 2003 cezaların ertelenmesini sağlamıştır.

 

Bu haber toplam 8318 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
    Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Beypazari Gündem | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    Haber Scripti: CM Bilişim