Salı, 19 Şubat 2013 13:36

Ayaş tünelinde ışık göründü

Yazar 
Bu Haberi Oylayın
(0 oy)

Ankara-Beypazarı-İstanbul Demiryolu ve Ayaş tüneli için ışık göründü

37 yılda bir türlü bitmeyen Ankara Sincan-Arifiye Tren yolu ve 10 kilometrelik Ayaş Tüneli 700 trilyonu yuttu, 22 hükümet 29 Ulaştırma Bakanı eskitti.
 
1943 yılında etüd çalışmaları başlayan ve 1976 yılında ilk harcı konan Ankara-İstanbul arasındaki Arifiye Sincan Demiryolu projesi için Ulaştırma ve Denizcilik Bakanlığı altyapı yatırımları genel müdürlüğü tarafından yeni bir proje başlatıldı.
 
Sincan-Çayırhan-İstanbul Demiryolu Projesi Ankara-Kocaeli kesiminin yapılması planlanan proje için çevresel etki değerlendirilmesi (ÇED) süreci başladı. Yönetmeliğinin 9. maddesi gereğince halkı bilgilendirmek, görüş ve önerilerini almak için 21.02.2013 tarihinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Beypazarı Ticaret Odası toplantı salonunda Halkın katılımı konferansı yapılacak.
 
Beypazarı Belediye Başkanı M. Cengiz Özalp; ‘Beypazarı’mızın özellikle ulaşım ve turizminde çok önemli bir yeri olan Demiryolu ağının Ankara-Beypazarı bağlantısı için Devlet Demiryolları yeni bir proje hazırladı. Ve bunu hayata geçiriyor. Böylelikle yaklaşık 30 senedir sürüncemede kalan Beypazarı-İstanbul Demiryolu nihayet gerçek olacak. Daha kısa ve güvenli bir şekilde insanlarımız Ankara-İstanbul arasında bu demiryolunda ulaşımı sağlayacaklar. Beypazarı’nın ekonomik ve sosyal olarak da elbette büyük bir katkısı olacak. Çünkü aldığımız haberlere göre Beypazarı’nda da bir istasyon olacak. Beypazarı’nın turizmine büyük bir katkı olacağına eminim. Diğer taraftan Çevre yolu projesinin devam etmesi Ulaştırma Bakanlığının Beypazarı’nın içersinden geçen günlük 1600 Tır’ın dışarıdan geçmesiyle ulaşımda da büyük bir rahatlık sağlanacağını ümit ediyorum’’ dedi.
 
İSTANBUL-ANKARA HIZLI TREN PROJESİ 37 YILDIR SÜRÜNCEMEDE
İstanbul Hızlı Tren Projesi kapsamında 37 yıl önce inşaatına başlanan Türkiye’nin en uzun dünyanın ise altıncı uzun demiryolu tüneli olan Ayaş Tüneli, 1976 yılında Demirel'in ilk harcı koymasıyla inşaatına başlandı, 37 yıldır tünelin ucu bulunamadı.  
Yapımı Nurol firmasına verilen Ayaş Tüneli 70 yıl önce, 1943 yılında etüdleri başladı. Proje 1976 yılına kadar tam 33 yıl rafta bekletildi. 1976 yılında Milliyetçi Cephe hükümeti döneminde 773 milyon 200 bin TL. ya ihalesi yapılarak Başbakan Süleyman Demirel'in, "Ayaş Ağzı"na ilk harcı koymasıyla karanlık tünelin inşaat süreci başladı. Ayaş yakınlarında bulunan dağın altından 10 kilometrelik bir tünel açılması ile Ankara-İstanbul arasındaki 576 kilometrelik demiryolunun 160 kilometre kısaltılarak 416 kilometreye düşürülmesi hedefleniyordu. Böylece, yolculuk süresi 7.5 saatten 2.5 saate kadar inebilecekti. 1977'de Milliyetçi Cephe'nin Başbakan Yardımcısı Necmettin Erbakan, Ayaş yakınlarındaki Erkeksu girişinin temelini attı. Erbakan temeli attığında 10 kilometre 64 metre uzunluğundaki tünelin 7 yılda tamamlanacağını söylüyordu. 12 Eylül 1980 İhtilali'nden sonra askeri hükümet döneminde tünelin yapımı birkaç kez gündeme getirildi. Ancak, inşaat beklenen hızda gitmedi.
1983 yılında ANAP iktidara geldi. Dönemin Başbakanı Turgut Özal'ın, "Demiryolu komünist ülkelerin işidir" yaklaşımı tünelin yapımını uzun süre durdurdu. Bu arada Ankara-İstanbul Otoyolu'nun yapımı başladı. İstanbul-Ankara Otoyolu'nun bitmesinin ardından, hızlı demiryolu yapımına ilişkin tartışmalar alevlenince Ayaş Tüneli tekrar hatırlandı. 1987 yılında Ayaş Tünel etütlerinin güncelleştirilmesi kararlaştırıldı. Fransız, Alman, İtalyan, İngiliz ve Belçikalılardan oluşan Avrupa Konsorsiyumundan teklifler istendi. Firmalar, projenin gerçekleştirilmesi için Yap-İşlet-Devret Modelinin cazip olmadığını, dış kredi temini ile realize edilebileceğini belirtti. Ayaş Tüneli, Demirel'in 1991'de iktidara gelmesiyle yine gündemdeki yerini aldı. Demirel Hükümeti'nin ayırdığı ödeneklerle tünelde inşaat faaliyeti hız kazandı. Bu çabalar da 10 kilometrelik tünelin bitirilmesine yetmedi. Toplamda 10 km'lik tünelin yaklaşık % 80'i bitmiş, fakat yapılan incelemelerde zemindeki tutarsızlıklardan ötürü tünel açma yönteminin değiştirilmesi, bunun da maliyetinin toplamda % 4000 civarında arttırması sebebiyle 22 hükümet 29 ulaştırma bakanı eskiten proje oldu. Oysa aradan geçen sürede tünel inşaatı için 700 trilyon lira toprağa gömüldü. Söylentilere göre, resmi verilerin yaklaşık iki katı, yani 1 milyar dolar bir para çöpe gitti. Sürat Demiryolu ile birlikte projenin bitirilmesi için gereken ödenek tutarı ise 13.5 katrilyon liraya çıktı.
Ankara girişinde vicdan azabı gibi duran Ankara-İstanbul Sürat Demiryolu Projesi'nin en kritik bölümü Ayaş tünelinde AKP iktidarına kadar geçen süre içinde tünel her yıl ayrılan bütçelerle 8 kilometre delinebildi. Kalan 2 kilometrelik mesafe ise tamamlanamadı. Tünelin fay hattında olduğu iddiasıyla inşaat durduruldu. Tünelin girişi kapatılırken, önüne de termik santral külü döküldü, girişte baraj gölü oluştu. Tüneller, köprüler samanlık olarak kullanıldı.
37 yıl geçmesinden sonra neredeyse tarih olan Ayaş Tüneli ve Ankara-İstanbul Sürat Demiryolu "Yüz karası" proje için Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım fay hattı üzerinde çıkan projenin, "uygulanabilir olmadığı" gerekçesiyle durdurulduğunu  açıklayarak, bitmesi için 10 milyar dolara ve 8 yıla ihtiyaç var. Böyle şey olmaz" demişti.
2010 yılında TCDD Genel Müdürü Süleyman Kahraman,  beraberindeki Çinli heyetle birlikte Ankara- Ayaş-Beypazarı-Çayırhan hattında  incelemelerde bulunarak, hızlı tren projesi için en iyi güzergahın  Sincan-Ayaş-Beypazarı-Çayırhan hattı olduğunu ve Çin ile Türkiye  arasında demiryolları alanında işbirliği anlaşması imzalandığını ifade  etmişti. Kahraman,’’Hızlı tren yolunun  yeni teknolojiyle yapılıp, yapılamayacağını araştırıyoruz.  Tünel teknolojisi ve viyadük teknolojisi gelişti.  Çinlilerin geliştirdiği teknolojiyle yapılabilir mi? Buradan da  hedefimiz daha hızlı bir tren yolu ile Ankara-İstanbul arasını 1,5  saate düşürmek. Sadece burada değil, Kars’a kadar olan tarihi İpek  Yolu’nu canlandırmak için iki ülke bakanları protokol imzaladılar. Onun  için Ayaş-Beypazarı-Çayırhan arasında bulunan tren yolu ağında  incelemelerde bulunduk.” demişti.
 
AYAŞ TÜNELİ’NİN KÜNYESİ
Arifiye - Sincan Demiryolu Projesi, Ayaş Tüneli
Ayaş / Ankara
İşin Tipi :Atnalı kesitli, çift hatlı demiryolu tüneli
Tünel Çapı : (Betonlanmış iç çapı) 9.60 m
Tünel Uzunluğu :10,064 m
İki karşı ağızdan başka yan yaklaşımı bulunmayan Ayaş Tüneli’nin 400 metrelik bölümü aç-kapa tipte olup, bu bölüm ve kalan kısmının 8,000 metresi nihai kaplaması ile beraber tamamlandı. Yeni Avusturya Tünel Metodu kullanılarak inşa edilen tünelde toplam 1,200,000 m³ tünel kazısı, 2,600,000 m³ açık kazı, 450,000 ton püskürtme betonu, 6,700 ton çelik iksa, 6,100 ton bulon, 1,500 ton hasır çelik ile 210,000 m³ B225 tünel betonu imalatı bulunmaktadır.
Haber:beypazarıhaberajansı
Okunma: 778 Son Güncellenme Salı, 19 Şubat 2013 13:42
Beypazarı Gündem

Beypazarı'nda Haberin Gerçek Gündemi Burada...

Güncel Haberler İçin Sitemizi Takip Etmeye Devam Ediniz.

Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz.

* ile belirtilen alanların doldurulduğundan emin olunuz.

Hava Durumu

Güneşli

21°C

Beypazarı, Ankara

Güneşli

Vefat Edenler

Ziyaretçi Sayısı

757948
Bugün
Dün
Bu Hafta
Geçen Hafta
Bu Ay
Geçen Ay
Toplam
4092
7332
49735
652849
163500
280378
757948

IP Adresiniz: 54.81.80.46
Saat: 2014-04-19 14:57:40